Szydełkowanie

Krótka historia miłości sznurkowej

Czym jestem starsza, tym bardziej wiem, że nic nie wiem. A może inaczej, im więcej się uczę, tym więcej do nauczenia pozostaje.

Tak było też, kiedy zaczęłam szydełkować. Wydawało mi się, że szydełkowanie polega na robieniu łańcuszka, półsłupka i słupka – w różnej kolejności i ilości, i tyle.

Z jednej strony to faktycznie wystarczy, bo wszystko na tym bazuje. Z drugiej niestety (lub stety) to tylko początek, ponieważ kombinacji powyższego są miliony. Każda kolejna tworzy piękniejszy wzór. Po odkryciu jednej okazuje się, że trzy kolejne pozostają zagadką. I nie jest tak jak mi się na początku wydawało, że jedno szydełko i trochę kordonka załatwiają wszystko. Niespodzianka nastąpiła i na tym polu. Szydełka występują w wielu rozmiarach (i jak się okazuje – rozmiar ma znaczenie), a także różnych rodzajach. A temat materiałów, których można używać to już studnia bez dna – cienkie kordonki, wełny o tysiącach grubości i faktur, bawełny o różnych splotach, sznurki bawełniane…

I w ten oto sposób przepadłam. Miłość? Pasja? Uzależnienie? Jak zwał tak zwał, ale prawda jest taka, że dużą satysfakcję daje to, że z kawałka poplątanego sznurka, za pomocą kawałka zakrzywionego patyka powstają małe cudeńka, które cieszą oko i wywołują uśmiech na twarzy obdarowywanych nimi osób.

Dużo jeszcze przede mną do odkrycia. Nie lubię tego co odkryję pozostawiać dla siebie, a mąż i większa część rodziny nie może już o tym wszystkim słuchać. Stąd mój pomysł na dzielenie się moimi odkryciami w taki a nie inny sposób.

Chciałabym również obalić stereotyp, że szydełkowanie, czy robienie na drutach to nie tylko zajęcie dla starszych pań (nadal liczę, że się do nich nie zaliczam, choć dzieci ustępują już mi miejsca w tramwaju). Wszelkie formy rękodzieła są rozwijające i wzbudzają kreatywność. I niekoniecznie muszą być to skarpety i drapiące swetry. Udaje mi się ten pogląd na szczęście zaszczepiać wśród znajomych, a teraz mam nadzieję również u nieznajomych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *