Szydełkowanie

Szydełkowy kwiatek

Nieraz trzeba trochę poczekać na realizację projektu, ale w tym wypadku przebiłam chyba samą siebie i wszystkie dostępne normy. O małych projektach myślałam, ba nawet pisałam już w zeszłym roku. Ale cóż, nie będę się tłumaczyć, bo nic nie będzie wystarczająco wiarygodne. Za to się pochwalę bo jest. Mały projekt. Szydełkowy kwiatek ujrzał światło dzienne. To tak trochę jak z naprawami w domu – jak powiedziałem, że zrobię to zrobię, nie musisz mi co pół roku przypominać.

Nie przedłużając zabieramy się do działania

Co będzie Ci potrzebne?

Do zrobienia tego małego szydełkowego kwiatka nie potrzebujesz wiele.

Przygotuj:
– resztki dowolnej włóczki w jednym lub kilku kolorach (ja użyłam włóczki Drops Safran)
– dobrane do włóczki szydełko (u mnie 3 mm)
– nożyczki lub inny obcinak

Szydełkowy kwiatek – krok po kroku

Okrążenie 1

Weź wybrany kolor swojej włóczki. Zacznij od magicznego kółeczko. Następnie wykonaj jedno oczko łańcuszka i 10 półsłupków w magicznym kółeczku. Dobrze zaciągnij nitkę. Następnie zamknij oczkiem ścisłym w pierwszy półsłupek. Gratuluję – pierwsze okrążenie gotowe

Okrążenie 2

Jeżeli chcesz w tym momencie możesz zmienić kolor lub kontynuować tym z pierwszego okrążenia. Wykonaj oczko łańcuszka. Następnie w pierwszy półsłupek z poprzedniego rządu zrób półsłupek, półsłupek nawijany i słupek. W drugim oczku w odwrotnej kolejności – słupek, półsłupek nawijany, półsłupek. Sekwencję tą powtórz łącznie pięć razy. Na końcu zamknij oczkiem ścisłym w pierwszy półsłupek.

Jeżeli zależy Ci na małym kwiatku możesz już w tym momencie zakończyć robótkę. Powplataj nitki i poucinaj końcówki. Jeżeli wolisz trochę większy to kontynuujemy.

Okrążenie 3

W tym miejscu również możesz zmienić kolor lub kontynuować poprzednim. Wykonaj oczko łańcuszka. Następnie w pierwszym oczku półsłupek, w drugim oczku półsłupek nawijany, w trzecim trzy słupki. Następnie w czwartym oczku znowu trzy słupki, w piątym oczku półsłupek nawijany, w szóstym półsłupek. Kombinację tą powtarzaj łącznie pięć razy.

Teraz pozostaje tylko wykończyć robótkę – zabezpiecz nitki i poobcinaj końcówki.

Przy odrobinie wprawy praca nad tym kwiatkiem idzie bardzo szybko. W sam raz do wieczornego serialu.

Wzór na szydełkowy kwiatek

Poniżej rysowany wzór na tą małą robótkę. Muszę jeszcze tylko popracowć na rysowaniem 😉

Wzór na szydełkowego kwiatka

Jak to wykorzystać?

Tu ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Kwiatek taki jest ładnym uzupełnieniem większego projektu. Po zrobieniu kilkunastu lub kilkudziesięciu można przyczepić do obręczy styropianowej lub metalowej tworząc wianek. Można dodać do prawdziwego bukieciku kwiatów jako element dekoracyjny lub ozdobić świecznik czy doniczkę. Jeżeli lubisz łączyć różne rodzaje twórczości możesz nimi ozdobić własnoręcznie wykonaną kartkę okolicznościową.

Jeżeli masz inne pomysły na wykorzystanie szydełkowego kwiatka koniecznie podziel się nimi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.